Skip to content

Alumiinium on evolutsiooni osa

Alumiinium on hapniku ja räni järel kolmas kõige levinum  element maapõues. Teisisõnu on inimesed elanud alumiiniumirikkas keskkonnas ning oleme selle elemendiga hästi kohanenud ja puutume igapäevaselt kokku.

Vältige liigset kokkupuudet

Kui alumiinium imendub kehasse, kandub see vereringe kaudu neerudesse, kus see kiiresti juhitakse organismist välja. Erandiks on neerupuudulikkusega patsiendid, kelle organismis alumiinium võib koguneda ja põhjustada toksilist toimet. Kuid see on arstidele teada ja neerupuudulikkusega patsiendid peavad manustama dialüüsiks alumiiniumivaba vett.

Nagu ka paljud teised elemendid ja ühendid meie kaasaegses eluviisis, võib ka pidev liigne kokkupuude alumiiniuminga põhjustada negatiivseid tervisemõjusid. Loomkatsed näitasid, et suurte alumiiniumiannustega kokkupuutel tekivad luuhäired või närvisüsteemi probleemid.

Selles osas on oluline märkida, et puuduvad teaduslikud tõendid, mis viitaksid sellele, et tavalisel kokkupuutel alumiiniumiga oleks tervele inimesele negatiivne mõju. Vastupidi, alumiinium pakub suurt kasu tervisele, pakkudes toidu säilitamisel ohutut barjääri bakteritega ja kaitseb säilitamisel toitu saastumise eest. Samuti suurendavad alumiiniumiühendid vaktsiinide ja ravimite toimet ning vee puhastamiseks kasutatakse alumiiniumsulfaate.

Lühidalt: tavaline igapäevane kokkupuude alumiiniumiga on ohutu, kui teil pole neerupuudulikkust või pikaajalist liigset kokkupuudet.

Alumiiniumi allikad

Tänapäeval eksisteerib alumiinium meie igapäevaelus peaaegu kõikjal. Kasutame seda kõigis majapidamistarvetes nagu keraamika, paber, lambid ja klaas kuni ravimite, värvide, lõhkeainete ja kütuselisanditeni.

Toit

Alumiinium on puu- ja köögiviljades loomulik koostisosa. Euroopas on päevane alumiiniumitarbimine hinnanguliselt 3-10 milligrammi, mis mahub lubatud piiridesse. Pottide, köögiriistade, konservikarpide ja fooliumist saadud alumiinium mõjutab meie päevaseid annuseid vähe või ei mõjuta neid üldse (<0,1 mg).

Vesi

Alumiinium vees on looduslik komponent ja veevarustuse tõhusaks puhastamiseks kasutame ka alumiiniumsulfaati. Keskmiselt omandame veest vähem kui 1% meie päevasest alumiiniumi tarbimisest.

Ravimid

Inimesed on alumiiniumühendeid meditsiinilistel eesmärkidel kasutanud juba alates vanadest kreeklastest, kes kasutasid seda näiteks verejooksu peatamiseks. Tänapäeval kasutame vaktsiinide efektiivsemaks muutmiseks alumiiniumiühendeid ja alumiiniumhüdroksiidi kasutatakse muu hulgas maohaavandite raviks.

Kosmeetika

Alumiiniumsooli kasutatakse tavaliselt kosmeetikas deodorantides  nende higistamisvastaste omaduste tõttu. Alumiiniumi võib esineda ka kosmeetilistes värvides ja paksendajates.