Skip to content

Hliník je súčasťou evolúcie

Hliník je po kyslíku a kremíku tretím najbežnejšie vyskytujúcim sa  prvkom v zemskej kôre. Inými slovami, ľudia sa od svojho počiatku  vyvíjali a žili v prostredí bohatom na hliník. To tiež znamená, že sme sa dobre prispôsobili tomuto prvku a každý deň sme vystavení jeho účinkom rôznymi spôsobmi.

Zabráňte nadmernému vystaveniu

Keď sa hliník vstrebáva v tele, prenáša sa krvou do obličiek, kde sa rýchlo vylučuje. Výnimkou sú pacienti so zlyhávaním obličiek, kde sa môže hromadiť hliník a spôsobiť toxický účinok. Toto je však dobre známy problém lekárov, ktorí pri dialýze podávajú vodu bez obsahu hliníka.

Rovnako ako mnoho iných prvkov a zlúčenín v našom modernom spôsobe života, aj trvalé nadmerné vystavenie môže viesť k negatívnym účinkom na zdravie. Štúdie na zvieratách ukazujú, že pri vystavení vysokým dávkam hliníka sa vyskytujú kostné abnormality alebo problémy s nervovým systémom.

V tejto súvislosti je dôležité zdôrazniť, že neexistujú žiadne vedecké dôkazy, ktoré by naznačovali, že bežné vystavenie účinkom hliníka má nepriaznivé účinky na zdravého človeka. Naopak, hliník poskytuje veľké zdravotné výhody tým, že poskytuje bezpečnú bariéru proti baktériám a kontaminácii pri konzervovaní potravín. Zlúčeniny hliníka tiež zvyšujú účinky vakcín a liekov a síran hlinitý sa používa na čistenie vody.

Stručne povedané: Normálne každodenné vystavenie účinkom hliníka je bezpečné, pokiaľ nemáte zlyhanie obličiek alebo nie ste vystavení je dlhodobému nadmernému pôsobeniu, najmä zo vzduchu.

Zdroje pre hliník

Dnes je hliník v našom modernom každodennom živote prítomný takmer všade. Používame ho vo všetkom, od domácich predmetov, ako je keramika, papier, žiarovky a sklo, až po lieky, farby, výbušniny a prísady do pohonných hmôt.

Jedlo

Hliník je prirodzeným obsahom ovocia a zeleniny, čo predstavuje najväčší zdroj nášho príjmu. V Európe sa denný príjem odhaduje na 3 - 10 miligramov. Hliník z hrncov, riadu, plechoviek a alobalu má malý alebo žiadny vplyv na náš denný príjem (<0,1 mg).

Voda

Hliník je prírodnou zložkou vody. Na efektívne čistenie dodávok vody používame aj síran hlinitý. Voda predstavuje v priemere menej ako 1% nášho denného príjmu hliníka.

Lieky

Ľudia používajú zlúčeniny hliníka na liečivé účely už od starovekých Grékov, ktorí ich používali ako sťahujúci prostriedok, napríklad na zastavenie krvácania. Dnes používame zlúčeniny hliníka na zvýšenie účinnosti vakcín a hydroxid hlinitý sa okrem iného používa na liečbu žalúdočných vredov.

Kozmetika

Hlinité soli sa všeobecne používajú v kozmetike na dezodoranty kvôli ich antiperspiračným vlastnostiam. Hliník môže byť tiež prítomný v kozmetických farbách a zahusťovadlách.